Przeliczanie czas pracy

Listopad 2023 roku jest miesiącem zadumy oraz mimo wszystko, ostatniego wytchnienia przed grudniem, na który niewątpliwie czekamy.

Nie można jednak zapomnieć, że jest to przedostatni kalendarzowy miesiąc tego roku. W związku z ważnym świętem, jakim jest Wszystkich Świętych powinniśmy zadbać o domknięcie wszelkich otwartych spraw przed Bożym Narodzeniem.

W niniejszym artykule pragniemy Państwu przypomnieć, że ważnym aspektem jest dobre zorganizowanie czasu pracy zarówno nas samych, jak i naszych Pracowników.

Przed początkiem listopada  pragniemy przypomnieć Państwu o zasadach planowania czasu pracy dla pracowników.

Przejdźmy do przeliczenia czasu pracy.

Listopad rozpoczyna się w środę. Oznacza to, że pierwszy tydzień rozliczeniowy, będziemy liczyć od środy do wtorku. Licząc w ten sposób, otrzymujemy 4 pełne tygodnie do dnia 28.11.2023. Należy jednak pamiętać, że 1 listopada jest świętem.

4 tygodnie * 40h – 1 dzień * 8h = 160 – 8= 152 godziny

Zostają nam jeszcze 2 dni poza pełnymi tygodniami (29.11.2023 oraz 30.11.2023). W tej sytuacji mnożymy je razy 8 godzin pracowniczych**. Daje nam to dodatkowe 16 godzin, czyli w miesiącu grudzień wymiar czasu pracy dla pracowników wynosi:

152+16= 168 godzin czasu pracy

Wiemy jednak, że w tym miesiącu jest Święto Niepodległości, które wypada 11 listopada w sobotę.

„Święto ustawowo wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest do wyznaczenia pracownikowi w innym dniu danego okresu rozliczeniowego dzień wolny od pracy.”

Wobec powyższego obniża to czas pracy w następujący sposób:

 168 – 8 = 160 godzin czasu pracy

Podsumowując, w listopadzie naszym pracownikom, należy zaplanować 160  godzin czasu pracy (20 dni roboczych).

Z wyrazami szacunku, Julia Szacherska