Nie można jednak zapomnieć, że jest to przedostatni kalendarzowy miesiąc tego roku. W związku z ważnym świętem, jakim jest Wszystkich Świętych powinniśmy zadbać o domknięcie wszelkich otwartych spraw przed Bożym Narodzeniem.
W niniejszym artykule pragniemy Państwu przypomnieć, że ważnym aspektem jest dobre zorganizowanie czasu pracy zarówno nas samych, jak i naszych Pracowników.
Przed początkiem listopada pragniemy przypomnieć Państwu o zasadach planowania czasu pracy dla pracowników.
Przejdźmy do przeliczenia czasu pracy.
Listopad rozpoczyna się w środę. Oznacza to, że pierwszy tydzień rozliczeniowy, będziemy liczyć od środy do wtorku. Licząc w ten sposób, otrzymujemy 4 pełne tygodnie do dnia 28.11.2023. Należy jednak pamiętać, że 1 listopada jest świętem.
4 tygodnie * 40h – 1 dzień * 8h = 160 – 8= 152 godziny
Zostają nam jeszcze 2 dni poza pełnymi tygodniami (29.11.2023 oraz 30.11.2023). W tej sytuacji mnożymy je razy 8 godzin pracowniczych**. Daje nam to dodatkowe 16 godzin, czyli w miesiącu grudzień wymiar czasu pracy dla pracowników wynosi:
152+16= 168 godzin czasu pracy
Wiemy jednak, że w tym miesiącu jest Święto Niepodległości, które wypada 11 listopada w sobotę.
„Święto ustawowo wolne od pracy przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest do wyznaczenia pracownikowi w innym dniu danego okresu rozliczeniowego dzień wolny od pracy.”
Wobec powyższego obniża to czas pracy w następujący sposób:
168 – 8 = 160 godzin czasu pracy
Podsumowując, w listopadzie naszym pracownikom, należy zaplanować 160 godzin czasu pracy (20 dni roboczych).
Z wyrazami szacunku, Julia Szacherska