Amortyzacja budynków i lokali mieszkalnych w 2023 roku.

Zgodnie z uchwalonym w listopadzie Polskim Ładem duża część przepisów zaczęła już funkcjonować w styczniu 2022 roku, ale nie wszystkie. Kilka ze zmian dopiero zacznie wpływać na rzeczywistość z początkiem roku 2023, jedną z nich jest przepis, który od 1 stycznia 2023 roku wyłączy możliwość zaliczania odpisów amortyzacyjnych z tytułu budynków i lokali mieszkalnych jako koszt uzyskania przychodu obniżający nam kwotę podatku dochodowego.

Okres przejściowy w którym cały czas jesteśmy trwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku, aby przedsiębiorcy odczuli niekorzystne efekty dopiero po roku od wprowadzenia Polskiego Ładu.

W październiku tego roku mogliśmy usłyszeć wyrok sądu w sprawie wniosku podatnika, który twierdził że będzie mógł zaliczać w koszty odpisy amortyzacji od nieruchomości które nabył i wpisał do ewidencji środków trwałych przed 1 stycznia 2022 rokiem ze względu na konstytucyjną zasadę ochrony praw nabytych i interesów w toku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi stwierdził że na mocy przepisu przejściowego podatnik będzie mógł rozliczać odpisy amortyzacyjne od budynków i mieszkań tylko do 31 grudnia 2022 roku.

Od 2023 roku przedsiębiorcy posiadający w środkach trwałych budynki mieszkalne oraz mieszkania będą musieli się pogodzić z wyższymi podatkami poprzez pomniejszone koszty uzyskania przychodu, a tym samym zwiększony dochód.

Łukasz Sikorski – Księgowość