Najważniejsze zmiany to:
- Uchylenie przepisów o „ukrytej dywidendzie”
- Odroczenie wejścia przepisów o minimalnym podatku dochodowym oraz ich modyfikacja
- Nowe regulacje dotyczące przepisów o opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek tzw. Estoński CIT
- Wycofanie obowiązku składania załącznika przy korzystaniu z „ulgi za złe długi”
- Uchylenie przepisów o ukrytej dywidendzie
Od dywidendy która została wypłacona wspólnikom spółka musi zapłacić podatek CIT oraz wspólnik który otrzymał dywidendę powinien odprowadzić podatek CIT lub PIT z tytułu uzyskanych zysków kapitałowych. Co od zasady wypłata dywidendy nie stanowi kosztu uzyskania przychodów. Z tego powodu wspólnicy często pobierają wynagrodzenie od zysków spółki z innych tytułów. Najbardziej popularną formą jest najem nieruchomości.
Głównym zamysłem wprowadzenia przepisów o tzw. ”ukrytej dywidendzie” było ograniczenie tworzenia sztucznych kosztów uzyskania przychodu. Czyli w praktyce pomniejszenia dochodu spółki z tytułu wypłaconej dywidendy wspólnikowi.
Z uwagi na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców ministerstwo uznało, że wprowadzenia przepisu w obecnej formie spowodowałoby wiele wątpliwości co do interpretacji po między przepisami o ukrytej dywidendzie a przepisami o cenach transferowych. Regulacje wpłynęłyby także na działanie grup kapitałowych świadczących na rzecz spółek zależnych usługi.
Z wyżej wymienionych powodów Ministerstwo finansów zdecydowało się na uchylenie wskazanych przepisów dotyczących ukrytej dywidendy.
- Odroczenie wejścia przepisów o minimalnym podatku dochodowym oraz ich modyfikacja
Ministerstwo Finansów zdecydowało się na zawieszenie stosowania przepisów o minimalnym podatku dochodowym od osób prawnych do 2024 roku. Podmioty, których rok podatkowy jest innych niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed 1.01.2024 r. zwolnienie stosuje się do końca trwania tego roku podatkowego.
Próg rentowności według którego podatnicy kwalifikują się do opodatkowania podatkiem minimalnym został podniesiony z 1% do 2%. Z tego powodu większa liczba podatników będzie podlegać temu podatkowi. Próg rentowności jest to udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych.
Aktualnie projekt został przekazany do 14-dniowej konsultacji.
Jakub Siwik – Księgowość