ŚNIADANIA BIZNESOWE- CZYM SĄ I JAK WSPIERAJĄ NETWORKING?

W dzisiejszych czasach na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują różnorodne usługi. Konkurencja w tej materii jest bardzo duża, dlatego też przedsiębiorstwa prześcigają się w pomysłach na pozyskiwanie nowych klientów. Chociaż pozyskiwanie nowych kontrahentów jest dla firm wysoce czasochłonne, to jednak warto to robić i wykorzystywać różne sposoby I okazje do nawiązania dobrych stosunków z innymi przedsiębiorcami. ponieważ to właśnie one stanowią podstawę do osiągnięcia powodzenia w biznesie. Świetną okazją do tego typu działań są śniadania biznesowe. Jak one wyglądają i w jaki sposób wspierają nawiązywanie sieci dowiecie się z powyższego artykułu

Śniadanie biznesowe – czym jest?

To  po prostu zwyczajny posiłek, który spożywamy codziennie rano. Od zwykłego śniadania różni je tylko cel, który mu  przyświeca. Sprawą ważniejszą  bowiem od istoty samego jedzenia jest  bowiem w przypadku śniadań biznesowych okazja  do pozyskiwania  I wzajemnego dzilenia się nowymi kontaktami do innych przedsiębiorców oraz kontrahentów, którzy później mogą nawiązać  współpracę z naszą firmą  i stać się naszymi klientami.

Jak ono  przebiega?

Organizowane jest wcześnie rano. Zazwwyczaj  między godziną 7 a 11. Pora nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w tych godzinach  wykazujemy największą  aktywność w ciągu dnia, a co za tym idzie jesteśmy bardziej skłonni  do podejmowania ważnych decyzji  oraz rozmów.  Nie bez znaczenia jest fakt, że nasz organism rano  jest wypoczęty po nocy, a my przez to  jesteśmy  w stanie bardziej przychylnym okiem spojrzeć na niektóre prośby oraz propozycje. Śniadanie business  organizowane jest w takich godzinach, aby nie trzeba było z jego powodu tracić całego dnia w pracy i po jego zakończeniu można było jeszcze  wrócić do firmy lub pojechać na zaplanowane już wcześniej inne spotkania z kontrahentami. Miejscem posiłku zazwyczaj jest  sala konferencyjna w hotelu, restauracja lub inny przestronny lokal, który pomieści kilkadziesiąt osób. Uczestnicy spotkania jedząc posiłek, jednocześnie rozmawiają i  podejmują ważne decyzje,: wymieniają się mailami oraz wizytówkami. Opowiadają o swoich biznesach jak i również  możliwościach ich rozwinięcia, a także poruszają inne istotne kwestie związane z prowadzeniem firmy.

Co powinno znaleźć się na stole?

Najlepiej, by menu było śniadaniowe, choć można również  pozwolić sobie na odrobinę inwencji twórczej w tej materii. Jeśli chodzi o samą formę posiłku można  podać go na dwa sposoby: w formie szwedzkiego stołu lub tradycyjnej.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy oraz jaki rodzaj produktów zagości na naszym stole istotna jest jedna kwestia. A mianowicie ważne jest, by produkty były lekkie, a także  nie obciążały naszego układu trawiennego. Powinny za to dostarczyć nam energii na cały dzień pracy. Tak naprawdę ograniczenie w wyborze menu stanowią tylko upodobania  gości. Każdy lubi co innego. Dlatego też jadłospis powinien  być na tyle uniwersalny, by każdy mógł wybrać coś dla siebie. Smakowite jedzenie polepsza nasz nastrój, który to przełoży się potem na skuteczność działań biznesowych.

Śniadania biznesowe wsparciem networkingu.

Śniadania biznesowe pełnią  jeszcze jedną , bardzo istotną funkcję. Mianowicie wspierają proces networkingu, który jest niczym innym jak procesem budowania i podtrzymywania  relacji ze swoimi kontrahentami. Daje on możliwość rozmowy, przedstawienia się, czy zabrania głosu na dany temat, a także  wymiany kontaktów. 

                                Współpraca   z organizacją networkingową.

Jedna z nich i taka, której jesteśmy członkami nazywa  nazywa się   BNI. Opowiem Wam i przybliżę teraz jej misje oraz zasady jej działania. Zacznijmy od informacji podstawowych.  

BNI ma prawie 37 letnie doświadczenie w kwestii networkingu . Jej założycielem na świecie jest  dr Ivan Misner. Natomiast w Polsce od 2014 roku piecze nad  nią sprawuje Ryszard Chmura, który związany jest z nią od 2009 roku. Wspomniana organizacja zrzesza na całym świecie ponad 280 tyś przedsiębiorców, łącząc ich w Grupy, których jest ponad 10,5 tyś. Jako jedyna posiada autorski system  rekomendacji. Prowadzi także  szkolenia w tym zakresie. Spotkania grupy BNI odbywają się raz w tygodniu,  najczęściej w godzinach porannych, gdzie w określonym miejscu członkowie spotykają się i wymieniają kontaktami oraz spostrzeżeniami, a także poruszają istotne kwestie biznesowe. Dobry posiłek wspomaga rozmowy. Po skończonych negocjacjach uczestnicy wracają do  pracy. Działania te nie dezorganizują nam więc całego dnia. Zasada działania BNI opiera się na 7 głównych filarach, z których najważniejszym jest zasada :” gives grain”- dający dostaje.. Oznacza ona to, że jeśli  członek BNI udostępni  określone kontakty innemu przedsiębiorcy  w ramach wzajemnej współpracy i członkostwa  w  omawianej organizacji,   to i jemu, gdy będzie tego potrzebować inni członkowie przekażą odpowiednie kontakty do różnych osób. BNI bardzo dba bowiem  o wzajemną współpracę , przestrzeganie zasad i o wyłączność specjalizacji. Każdy członek kieruje się  przede wszystkim dobrem Stowarzyszenia,a  poszczególne  grupy rozwijane są  w oparciu o Power Teamy. Power Teamy, działające w ramach BNI. stanowią  grupę przedsiębiorców z różnych branż, którzy uzupełniają się i nie konkurują między sobą. Takie podejście pozwala bardziej kompleksowo obsłużyć klienta.

Podsumowanie:

Networking  ma sporo zalet. Przynależność do tego typu organizacji pomaga rozwijać kontakty, a zwiększenie sieci kontaktów  sprawia, że możemy dużo lepiej zarządzać własnym biznesem oraz zadbać o różnorodność usług przeznaczonych dla naszych klientów.  Zadowolony klient jest najlepszą rekomendacją naszej firmy.

Marta Szwonder- Clever Investment