Nowa ulga podatkowa na dostosowanie pojazdów do systemu e-TOLL

Dotychczasowo w Polsce działał system viaTOLL, czyli system służący do elektronicznego poboru opat za przejazdy drogami krajowymi. Systemowi temu podlegały pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz autobusy. Opłaty były pobierane na wybranych odcinkach dróg krajowych i autostrad. Płatności te trafiały do Krajowego Funduszu Drogowego. Z rozwiązania tego mogli korzystać także pozostali, żeby ułatwić sobie sprawę opłat za przejazdy i uniknąć tym samym kolejek do kas.

eTOLL

Od 30 września system ten zostanie zastąpiony nowocześniejszym i przede wszystkim wygodniejszym, który nazywa się eTOLL. System ten jest oparty na technologii pozycjonowania satelitarnego. Urządzenia obsługujące wcześniejszy system będzie można zwrócić do 30 września 2021 w MOK. Jeżeli chodzi o kwestię zwrotu kaucji, będzie ona możliwa na podstawie formularza reklamacyjnego.

Ulgi podatkowe

W związku z koniecznością dostosowania swoich pojazdów do nowoczesnych rozwiązań przewidziana została możliwość skorzystania z ulg podatkowych. Będzie można z nich skorzystać w związku z wydatkami na: zakup czy leasing bądź dzierżawę zewnętrznego systemu lokalizującego i opłat związanych z obsługą systemu. Z odliczenia będzie można skorzystać w rozliczeniu za 2021 r. Ulga będzie możliwa w podatkach PIT oraz CIT. W przypadku PIT z ulgi będzie można skorzystać bez względu na wybraną metodę rozliczania. W CIT dokonuję się odliczeń w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesione zostały koszty, natomiast u podatnika, u którego rok podatkowy jest przesunięty, odliczenie uwzględniamy w rozliczeniu uwzględniającym rozliczenie 31 grudnia 2021. Jeżeli chodzi o kwotę, którą będzie można odliczyć, to będzie ona wynosiła maksymalnie 500 zł netto na każdy pojazd. We wspomnianej uldze są już ujęte wydatki i opłaty odpowiadające kwocie netto, i można je uwzględnić pomimo wcześniejszego ujęcia ich w kosztach.

Justyna Kiełbasa