e-faktury

E-faktury za dwa lata obowiązkowe w Polsce

Ministerstwo Finansów od października 2021 planuje wprowadzić e-faktury, na początku będzie to dobrowolna forma rozliczania i ten okres wprowadzenia będzie trwał do 2023 roku, kiedy to rząd planuje, iż e-faktury staną się obowiązkową formą rozliczeń pomiędzy kontrahentami.

Utrudnienie

 W rozmowie z agencją informacyjną Newseria Innowacje dr hab. Robert Gwiazdowski zaznacza: „Za każdym razem jak wprowadzamy jakąś nowinkę w systemie podatkowym, to jest to dla przedsiębiorców utrudnienie, bo muszą się do tej nowinki dostosować. Tak samo będzie z e-fakturami. Ale nie uciekniemy od nich z bardzo prozaicznego powodu. Świat dynamicznie idzie w kierunku cyfryzacji, więc system podatkowy też w tym kierunku idzie. E-faktury są prostą konsekwencją”.

Korzyści

 Polski rząd dla zachęcenia przedsiębiorców do rozliczania się za pomocą e-faktur od października przewiduje, iż przedsiębiorcy, którzy będą się rozliczali z podatkiem od towarów i usług za pomocą e-faktur otrzymają zwrot VAT o 1/3 szybciej, czyli termin ten skróci się z 60 dni do 40. 

Inne korzyści:

  • bezpieczeństwo – faktura pozostanie w bazie danych Ministra Finansów i nigdy nie ulegnie zniszczeniu czy zaginięciu, nie będzie konieczności wydawania jej duplikatów,
  • przyspieszenie obrotu – dzięki działaniu za pośrednictwem bazy ministerstwa, zawsze będziemy mieli pewność, że faktura trafiła do kontrahenta,
  • wygoda – e-faktury będą wydawane według jednego wzorca tak, że będą bardzo łatwe w użyciu,
  • standaryzacja – wzajemne rozliczenia oraz księgowanie faktur w systemach FK staną się dużo łatwiejsze.

Opinie ekspertów

Natomiast wielu ekonomistów i radców podatkowych przestrzega, że takie zmiany ułatwiające i standaryzujące są potrzebne oraz zgadzają się z wiceministrem finansów Janem Sarnackim, i z jego słowami: „Wdrożenie e-faktur to kolejny przykład cyfryzacji usług fiskusa. Przyniesie dwa bardzo pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Po pierwsze znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami. Po drugie, przyspieszy wykrywanie prób wyłudzenia podatku, a przez to zwiększy bezpieczeństwo uczciwych firm i posłuży dalszemu zmniejszeniu luki VAT”.

Ułatwienie inwigilacji

System przechowywania dokumentów w chmurze w jednym miejscu wielu przedsiębiorców w czasie rzeczywistym może stać się celem ataków hackerskich, za które nie wiadomo, kto poniesie odpowiedzialność. Jak przestrzega w swojej wypowiedzi dr hab. Robert Gwiazdowski „Cyfryzacja systemu podatkowego coraz bardziej ułatwia inwigilację, a każda inwigilacja dla obywatela jest niebezpieczna. Dodatkowo w przypadku, gdyby doszło do jakichś cyberataków na system, w którym będą gromadzone e-faktury, odpowiedzialności nie poniesie nikt z wyjątkiem tych przedsiębiorców, których dane wyciekną. To oczywiście nie będzie odpowiedzialność karna, ale to będzie odpowiedzialność biznesowa”.

Należy pamiętać, iż przedstawiony termin i sposób wdrożenia e-faktur jest projektem ustawy, i nie został jeszcze podpisany.

Dominik Haczykowski