30 tys. zł kwoty wolnej nie dla podatników liniowego PIT

W sobotę 15 maja 2021 zostały ogłoszone przez PiS założenia Polskiego Ładu. Jednym z nich jest podniesienie do 30 tys. kwoty wolnej od podatku. W chwili obecnej kwota wolna wynosi 8 tys. zł. I w zależności od wysokości podstawy naliczania podatku maleje albo zupełnie znika. Kwota wolna nie będzie degresywna i dotyczyć tylko mniej zarabiających.

Z podanych przez Ministerstwo Finansów wyjaśnień wynika, że z zaprezentowanych rozwiązań nie będą jednak mogli skorzystać wszyscy przedsiębiorcy. 30 tys. zł kwoty wolnej od podatku będzie dotyczyć tych podatników, którzy rozliczają się w skali podatkowej 17 i 32 proc. Zatem oznacza to, że z udogodnień nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający się 19 proc. podatkiem liniowym.

Jednak z czwartkowej wypowiedzi ministra Tadeusza Kościńskiego wynika, iż w przypadku osób płacących podatek liniowy ciężko jest ulgę czy kwotę wolną skalkulować, i zapewnił, że  Ministerstwo Finansów pracuje nad rozwiązaniami dla wspomnianej grupy podatników. Podniesienie kwoty wolnej od podatku to nie jedyna zmiana mająca wpływ na podatek dochodowy. Nie będzie możliwości odliczenia od podatku dochodowego składek zdrowotnych, nie będzie ona też stanowiła kosztów uzyskania przychodów.

Będzie ona płacona w pełnej wysokości, co ma dać kilkanaście milionów wpływów dla NFZ.

Projekt ogłoszonych zmian przepisów mają zostać przedstawione na przełomie czerwca i lipca. Proces legislacyjny według zapowiedzi miałby się zakończyć w listopadzie, co oznaczałoby, że zmiany mogą wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2022.

Justyna Kiełbasa