Chcesz założyć własną firmę i nie wiesz, od czego zacząć?

W dzisiejszym artykule opowiemy, co zrobić, aby założyć własną firmę. Udzielimy odpowiedzi na nurtujące pytania, m.in.: czy trzeba rejestrować swoją działalność, skąd pozyskać fundusze na start.

Zanim zdecydujesz się na założenie własnej działalności gospodarczej, musisz odpowiedzieć na kilka ważnych pytań.

Zastanów się, czy praca na etacie nie jest bardziej opłacalna od posiadania własnej firmy. Musisz sprawdzić koszty i obowiązki, które wiążą się z prowadzeniem własnej działalności. W symulacji przychodów i kosztów potrzebny będzie biznesplan. O tym, jak go przygotować opowiemy w kolejnym artykule. 😉

Przed założeniem firmy, warto skorzystać z doradztwa biznesowego.

Pomoc doświadczonych przedsiębiorców i ekspertów możesz uzyskać między innymi w Akademii PARP. Jeśli jesteś osobą bezrobotną, skontaktuj się z Urzędem Pracy. Pracownicy UP pomogą w założeniu własnej działalności gospodarczej.

Kolejny etap to sprawdzenie, czy istnieje potrzeba rejestrowania firmy.

Jeśli prowadzisz drobną działalność, tzn. przychody w całym roku nie przekroczą 50% płacy minimalnej, to możesz nie zgłaszać swojej firmy do urzędu i prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną.

Chcesz prowadzić firmę samodzielnie, czy ze wspólnikiem?

Wybór formy działalności – spółka lub samozatrudnienie – to jedna z najważniejszych decyzji w momencie zakładania własnego przedsiębiorstwa. Istnieje kilka rodzajów form prawnych prowadzenia działalności gospodarczej:

 • indywidualna działalność gospodarcza (samozatrudnienie),
 • spółka cywilna,
 • spółki handlowe,
 • spółki kapitałowe (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjna),
 • spółki osobowe (spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna).

Czym różnią się, wymienione powyżej, formy działalności? Przede wszystkim:

 • odpowiedzialnością za zobowiązania,
 • rodzajem księgowości,
 • opodatkowaniem,
 • minimalnym kapitałem, który jest potrzebny do rozpoczęcia działalności,
 • urzędem, do którego zgłaszasz firmę i wszelkie wprowadzane zmiany,
 • tym, kto reprezentuje firmę.

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najprostszą formą jej prowadzenia, jest przeznaczona dla osób fizycznych, można ją zarejestrować przez Internet w CEIDG, nie wymaga minimalnego kapitału na start, księgowość jest zależna od formy opodatkowania, przedsiębiorca jest podatnikiem PIT, może być podatnikiem VAT, osobiście reprezentuje firmę i odpowiada całym swoim majątkiem za zobowiązania powstałe w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

Kolejnym ważnym etapem jest znalezienie finansów na start.

Przemyśl, czy posiadasz odpowiednie środki pozwalające na sfinansowanie wyposażenia, towarów, wynagrodzeń dla pracowników. Nie ma potrzeby 100% finansowania firmy z własnych pieniędzy.

Fundusze możesz uzyskać m.in. dzięki dotacjom unijnym – jeśli nie ukończyłeś jeszcze 30 lat, nie uczysz się i nie pracujesz, możesz starać się o finanse na start z funduszy UE. Nawet jeśli ukończyłeś 30 rok życia, przysługuje Ci pomoc z UE, która może różnić się w zależności od województwa, ale pomoc obejmuje: kobiety, mężczyzn po 50 roku życia, osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, czy o niskich kwalifikacjach.

Innym pomysłem może być crowdfunding, czyli dofinansowanie poprzez zbiórki prowadzone w Internecie za pomocą specjalnych platform, np. Beesfund, Crowdfunder.

Jeśli nadal nie wiesz jak założyć i prowadzić firmę, skorzystaj z gotowych rozwiązań.

Jednym ze sposobów na prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest franczyza. Franczyza to system sprzedaży towarów, usług lub technologii oparty na ścisłej współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Franczyzobiorca, czyli osoba, które chce prowadzić własny biznes, za odpowiednią gratyfikacją, otrzymuje od franczyzodawcy: nazwę, „know-how”, znak towarowy, sposób prowadzenia działalności, pomoc techniczną i handlową. Popularną siecią franczyzową jest, np. Żabka.

Wiesz już jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić?

Wybierz nazwę firmy, sposób opodatkowania i zarejestruj firmę w urzędzie. Po rejestracji zgłoś ją do ZUS, załóż konto firmowe i uzyskaj wymagane pozwolenia.

*Artykuł powstał na podstawie informacji zawartych na stronie: biznes.gov.pl.