Inwestujesz w złoto? Nie musisz płacić podatku.

Interpretując informacje z Krajowej Informacji Skarbowej, od zysku z inwestycji w złoto, trzeba zapłacić podatek, ale tylko w przypadku, gdy sprzedamy je w ciągu pół roku od zakupu.

Złoto jest rzeczą, co wynika z artykułu 45. kodeksu cywilnego. Przychody z jego sprzedaży rozlicza się identycznie, jak w przypadku innych rzeczy, co potwierdza fiskus.

Sprzedając złoto z zyskiem, należy wykazać dochód w zeznaniu rocznym, dodać do pozostałego dochodu, a następnie opłacić podatek. Jeśli od końca miesiąca, w którym zakupiono złoto, do momentu jego sprzedaży minie przynajmniej pół roku, to podatku nie będzie.

Jest jednak pewien kruczek, a mianowicie przepisy pozwalające na uniknięcie płacenia podatku dotyczą tylko osób indywidualnych. Osoba, która prowadzi handel na dużą skalę, może zostać uznana za przedsiębiorcę. Obliguje ją to do rozliczania się na zasadach działalności gospodarczej.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

Pandemia koronawirusa i wprowadzane obostrzenia powodują gwałtowne skoki indeksów giełdowych, zawirowania na rynkach finansowych, spowolnienie gospodarcze…

Jak zabezpieczyć swoje środki przed inflacją w tym niepewnym czasie?

 Najpierw musimy sobie odpowiedzieć, czy chcemy zarobić, czy nie stracić? Inwestycja w złoto pozwala bezpiecznie ulokować nasze oszczędności. W obecnej sytuacji, gdy ceny rosną, rzeczywista wartość środków na lokatach bankowych maleje. Lokaty stają się nieopłacalne. Zatem, jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie inwestowania na giełdzie, a chcemy tylko zabezpieczyć zgromadzone przez nas środki, najlepszą opcją będzie zakup złota. Przez lata, mimo kryzysów, wzrostu inflacji, metale szlachetne nie tracą znacząco na wartości.

Inwestycja w złoto ma charakter długoterminowy.

Zakup złota inwestycyjnego ma na celu przede wszystkim zachowanie siły nabywczej kapitału w niepewnych gospodarczo czasach. Chociaż może wydawać się, że cena złota jest dość duża, to o powodzeniu inwestycji decyduje koszt wejścia i koszt wyjścia.

Kwota pozwalająca na rozpoczęcie inwestycji w cenne kruszce to kilkaset złotych. Producenci złota prowadzą sprzedaż sztabek o wadze nawet jednego grama. Można zakupić także złote monety, które są dostępne w różnych gramaturach. Warto dodać, że mniejsze sztabki to większa elastyczność w momencie sprzedaży.

Pamiętajmy, że złoto należy kupić z pewnego źródła. Warto zwrócić się do renomowanych producentów i dystrybutorów kamieni szlachetnych. Przykładem sprawdzonego producenta złota inwestycyjnego jest Mennica Polska.