Chcesz sprawdzić historię pojazdu? A może zgłosić narodziny dziecka? Nie musisz wychodzić z domu!

Profil zaufany to informacje o nas samych. Jest to bezpłatna metoda potwierdzenia tożsamości w Internecie. Każdy obywatel może posiadać tylko jeden profil zaufany, gdyż jest on przypisany do naszego numeru PESEL. Jest alternatywą dla podpisu kwalifikowanego, który w sieci zastępuje podpis własnoręczny. Profil zaufany można założyć za darmo, a jego ważność to trzy lata, później należy go przedłużyć. Z profilu korzysta obecnie prawie siedem i pół miliona Polaków. Profil pozwala na załatwianie spraw urzędowych przez Internet. Nie musimy czekać w kolejkach, wszystko możemy zrobić zdalnie.

Jak założyć profil zaufany?

Należy złożyć wniosek przez Elektroniczną Platformę Usług Administracji Publicznej, ePUAP. Krótko mówiąc, wejść na stronę epuap.gov.pl. Następnie mamy dwa wyjścia. Pierwsze, iść z dowodem osobistym lub paszportem do punktu potwierdzającego, lista punktów znajduje się na stronie ePUAP. Od października 2016 roku profil zaufany można założyć także całkowicie przez Internet. Po złożeniu wniosku naszą tożsamość możemy potwierdzić poprzez serwisy banków: PKO BP, Alior Bank, Millennium, mBank, ING BŚ, Pekao, T-Mobile usługi bankowe, Inteligo, Bank Spółdzielczy.

Dlaczego dane w banku są wystarczająco wiarygodne, by potwierdzić naszą tożsamość? Informacje o nas zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta i nie ma konieczności ich osobistego potwierdzania w placówce banku, czy punkcie potwierdzającym. Tożsamość można także potwierdzić przy pomocy podpisu kwalifikowanego lub platformy Envelo.

Dostęp, do jakich popularnych usług daje profil zaufany?

 Swoją tożsamość możesz uwierzytelnić w takich portalach jak:

  • Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców – np. planujesz zakup samochodu z Niemiec, posiadając profil zaufany, a także numer VIN, datę pierwszej rejestracji i rejestrację (cyfry i numery), możesz sprawdzić jego historię, czy samochód, uczestniczył w kolizji drogowej, czy przebieg na desce rozdzielczej jest autentyczny,
  • Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej – możesz złożyć wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego, czy zgłosić narodziny dziecka,
  • Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej – dzięki profilowi zaufanemu na platformie CEIDG, możesz założyć firmę, zawiesić jej działalność, a także uzyskać dostęp do danych o osobach, które prowadzą własną działalność gospodarczą na terenie Polski,
  • Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – tu sprawdzisz zwolnienia lekarskie, umówisz się na wizytę w placówce, wyślesz interesujący Cię wniosek.

Profil zaufany pozwala na załatwienie szeregu formalności bez wychodzenia z domu. Pełna lista usług, z których możesz skorzystać, znajduje się na stronie obywatel.gov.pl.

            Mimo wielu zalet profil zaufany posiada też kilka wad. Ważność profilu to 3 lata, po ich upływie konieczne jest jego ponowne potwierdzenie. Poza tym istnieje wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa naszych danych w sieci, np. ich kradzież przez hakerów. Profil zaufany nie pozwala na podpisywanie maili, umów, czy faktur elektronicznych. Tutaj konieczne jest posiadanie podpisu kwalifikowanego.

            Profil zaufany jest dużym ułatwieniem dla obywateli. Ponadto, jest usługą darmową, więc myślę, że warto go założyć i oszczędzić czas tracony w urzędowych kolejkach.