Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości realizuje program, by zminimalizować negatywne skutki pandemii koronawirusa w przedsiębiorstwach, a także wprowadzonego w marcu br. lockdownu. Pandemia to czas, w którym niezwykle ważna jest pomoc szkoleniowa i doradcza. Wsparcie zostanie udzielone zarówno mikro, małym, jak i średnim przedsiębiorstwom.
Dofinansowanie dotyczy wybranych branż:
- IT,
- cyberbezpieczeństwo i telekomunikacja,
- handel,
- finanse,
- przemysł kosmiczny i lotniczy,
- przemysł chemiczny,
- usługi rozwojowe,
- komunikacja marketingowa,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna,
- żywność wysokiej jakości,
- odzysk surowców,
- gospodarka wodno-ściekowa i rekultywacja,
- motoryzacja.
Na pomoc mogą liczyć też duże firmy. Muszą one jednak działać w sektorach przemysłowych związanych z reindustrializacją. Zaliczają się do nich:
- IT,
- motoryzacja,
- odzysk surowców,
- żywność wysokiej jakości,
- sektor chemiczny i lotniczo-kosmiczny.
Przedsiębiorca musi posiadać 20% wkładu własnego, gdyż dofinansowanie z PARP może wynieść nie więcej niż 80% wartości kosztów kwalifikowanych usług, z których chce skorzystać firma.
Jak uzyskać dofinansowanie?
Przedsiębiorstwo musi należeć do odpowiedniej branży. Ponadto, firma musi spełniać wymagania uprawniające do skorzystania z pomocy de minimis. Następnie przedsiębiorca zobligowany jest do wypełnienia formularza rejestracyjnego na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i wskazania branży. Potem z właścicielem przedsiębiorstwa skontaktuje się doradca, który obsługuje dany sektor i dzięki temu sprawdzi, czy dana firma może otrzymać dotację. Dopasuje usługę najbardziej odpowiadającą potrzebom przedsiębiorstwa.
Wszystkie dostępne usługi doradcze i szkoleniowe można sprawdzić tutaj: https://uslugirozwojowe.parp.gov.pl/.
Miejmy nadzieję, że pomogą one firmom przetrwać kryzys związany z pandemią.