PPK – co to jest?
Pracownicze Plany Kapitałowe jest to program oszczędnościowy, ogólnodostępny, który swoim zadaniem ma pomóc Polakom w długoterminowym oszczędzaniu swoich pieniędzy do 60 roku życia. Po osiągnięciu wieku granicznego zgromadzone środki będzie można wypłacić. Ze względu na wielkości przedsiębiorstw, ustawa wchodzi w życie etapami:
Podmiot zatrudniający | Podleganie przepisom ustawy o PPK |
Na dzień 31 grudnia 2018 r. co najmniej 250 osób | Od 01 lipca 2019 r. |
Na dzień 30 czerwca 2019 r. co najmniej 50 osób | Od 01 stycznia 2020 r. |
Na dzień 31 grudnia 2019 r. co najmniej 20 osób | Od 01 lipca 2020 r. |
Pozostałe podmioty zatrudniające (w tym jednostki sektora publicznego) | Od 01 stycznia 2021 r. |
Te daty nie oznaczają, że do tego czasu muszą Państwo mieć wprowadzony program. Daty wskazują od kiedy zakłady pracy mają obowiązek przystąpienia do realizacji swoich obowiązków wynikających z ustawy, natomiast sama kwestia do kiedy powinna być wybrana instytucja finansowa, podpisana umowa, czy to o zarządzanie, czy to o prowadzenie PPK to inna, odrębna kwestia.
Osoba zatrudniona, a podmiot zatrudniający – co to są za osoby/podmioty?
Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt. 18 ustawy o PPK osoby zatrudnione, które uwzględniamy do PPK to:
- pracowników, o których mowa w art. 2 Kodeksu pracy (k.p.), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla, o których mowa w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 k.p.,
- osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, o których mowa w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 k.p.,
- członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138 i art. 180 ustawy – Prawo spółdzielcze,
- osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
- członków rad nadzorczych wynagradzanych z tytułu pełnienia tych funkcji,
- osoby wskazane w lit. a-d przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński, lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
– podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w Rzeczypospolitej Polskiej, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Zakłady pracy zawierające w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o zarządzanie i prowadzenie PPK zostały określone jako podmioty zatrudniające i są to m.in. (art. 2 ust. 1 pkt 21 ustawy o PPK) :
- pracodawcy, o których mowa w art. 3 k.p. – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. a ustawy o PPK,
- nakładcy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. b ustawy o PPK,
- rolnicze spółdzielnie produkcyjne lub spółdzielnie kółek rolniczych – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. c ustawy o PPK,
- zleceniodawcy – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. d ustawy o PPK,
- podmioty, w których działają rady nadzorcze – w stosunku do osób zatrudnionych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 18 lit. e ustawy o PPK.
Podmioty zwolnione ze stosowania ustawy o PPK
Ustawodawca tworząc regulacje, wyodrębnił 3 możliwości niezastosowania przepisów o pracowniczych planach kapitałowych w podmiotach zatrudniających, które:
- prowadzą pracownicze programy emerytalne (PPE),
- mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców,
- prowadzą przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna i zatrudniają osobę, która wykonuje pracę / czynności niezwiązane z tą działalnością.
Ad. A
Zgodnie z art.133 ust.1 ustawy o PPK podmiot zatrudniający może nie realizować obowiązków wynikających z ustawy o PPK jeśli na dzień objęcia obowiązkiem:
- prowadzi PPE oraz nalicza i odprowadza składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia w rozumieniu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych,
- w PPE uczestniczy co najmniej 25% osób zatrudnionych w danym podmiocie.
Ad. B
Odwołując się do ustawy – Prawo Przedsiębiorców do art. 7 ust. 1 pkt 1 mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorstwo, które w ciągu jednego z ostatnich dwóch lat spełniał łącznie warunki:
- zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników
i
- osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Dodatkowo powinien zostać spełniony warunek, iż wszystkie osoby złożą podmiotowi zatrudniającemu rezygnację z dokonywania wpłat (art.13 ust. 1 pkt 1 ustawy o PPK).
Ad. C
Przedstawię wyjaśnienie na przykładzie. Pani Barbara Biłgoraj prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług prawnych. Podjęła ona decyzję o zatrudnieniu pracownika, na stanowisku sprzątaczka. W takiej sytuacji Pani Barbara Biłgoraj nie będzie miała obowiązku zawierania umowy o zarządzanie i prowadzenie PPK.
Wybór Instytucji Finansowej – na co należy zwrócić uwagę?
Przed dokonaniem wyboru instytucji finansowej należy dobrze się zastanowić nad firmą. Tutaj z pomocą mamy do dyspozycji art. 7 ust.3 ustawy o PPK, który wskazuje, że przy wyborze instytucji należałoby przede wszystkim uwzględnić:
- proponowane przez instytucję finansową warunki zarządzania środkami gromadzonymi w PPK np. wysokość opłat za zarządzanie,
- efektywność instytucji w zarządzaniu aktywami,
- posiadane przez instytucję doświadczenie […]
Przy okazji zalecamy również zwrócenie uwagi na następujące kwestię:
- kompatybilność z systemem kadrowo – płacowym wykorzystywanym w danej firmie, czy też w biurze rachunkowym,
- osoby zatrudnione mają możliwość samodzielnego skorzystania z pomocy konsultanta,
- zakres oferowanego wsparcia przy wdrożeniu firmy do PPK.
Wyboru instytucji finansowej dokonujemy w porozumieniu z działającą w podmiotach zatrudniających z zakładową organizacją związkową, a jeśli taka nie istnieje z przedstawicielami pracowników wybranych w sposób przyjęty u danego pracodawcy.
Uczestnictwo w PPK – jak wygląda?
W dużym uproszczeniu zamieszczam tabelkę obrazującą:
OBOWIĄZKOWOAUTOMATYCZNIE | OSOBY MIĘDZY 18 A 55 ROKIEM ŻYCIA O ILE WCZEŚNIEJ NIE ZŁOŻYŁY WNIOSKU O REZYGNACJI Z DOKONYWANIA WPŁAT |
DOBROWOLNIE NA WNIOSEK | OSOBY MIĘDZY 55 A 70 ROKIEM ŻYCIA O ILE ZŁOŻYŁY WNIOSEK O DOKONYWANIU WPŁAT |
BRAK MOŻLIWOŚCI | OSOBY, KTÓRE UKOŃCZYŁY 70 ROK ŻYCIA I WIĘCEJ |
Dodatkowo zaznaczę, że od nowego roku po objęciu ustawą PPK, jeśli podmiot zatrudniający zatrudnia na przykład nowego pracownika to po 3 miesiącach (90 dni), ale nie później niż do 10. dnia następnego miesiąca podmiot zatrudniający ma obowiązek zgłoszenia takiej osoby do PPK, o ile wcześniej nie złoży on wniosku o rezygnację z dokonywania wpłat.
Patryk Pułka