Maj 2025 roku to czas, który łączy w sobie radość z nadejściem wiosny oraz długo wyczekiwany długi weekend majowy. W Polsce tradycyjnie jest to okres odpoczynku, relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wiele osób wykorzystuje majówkę, by cieszyć się pierwszymi ciepłymi dniami, wybrać się na wycieczkę czy spędzić czas z bliskimi. Warto jednak pamiętać, że maj to również miesiąc, który wiąże się z wyzwaniami organizacyjnymi w pracy, zwłaszcza z uwagi na nadchodzące dni wolne. W tym artykule zwrócimy uwagę na kluczowe zasady planowania czasu pracy w maju 2025 roku, by zarówno pracodawcy, jak i pracownicy mogli w pełni wykorzystać ten czas w sposób efektywny i dobrze zorganizowany.
MAJ 2025

Przejdźmy do przeliczenia czasu pracy.
Maj rozpoczyna się w czwartek. Oznacza to, że pierwszy tydzień rozliczeniowy, będziemy liczyć od czwartku do środy. Licząc w ten sposób, otrzymujemy 4 pełne tygodnie do dnia 28.05.2025 r.
4 tygodnie * 40h = 160 godzin
Zostają nam jeszcze 2 dni poza pełnymi tygodniami (29.05.2025 oraz 30.05.2025). W tej sytuacji mnożymy je razy 8 godzin pracowniczych. Daje nam to dodatkowe 16 godzin, czyli w miesiącu maj wymiar czasu pracy dla pracowników wynosi:
160 h + 16 h= 176 godzin czasu pracy
Uwaga!
Należy jednak pamiętać, że 1 maja jest świętem (dniem ustawowo wolnym od pracy), który obniża nam wymiar o 8 godzin. Poza tym, w tym miesiącu jest jeszcze Święto Konstytucji, które wypada 3 maja w sobotę i zgodnie z art. 130 Kodeksu Pracy §2 :
§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Wobec powyższego otrzymujemy 2 dni wolne, które mnożymy przez 8 godzin pracowniczych. Łącznie daje nam to wymiar czasu pracy obniżony o 16 godzin.
176 h – 16 h = 160 godzin czasu pracy
Podsumowując, w maju 2025 naszym pracownikom, należy zaplanować 160 godzin czasu pracy (20 dni roboczych).
Jak to zrobić?
Termin dnia wolnego może zostać określony przez pracodawcę samodzielnie lub po konsultacjach z pracownikami. Zwykle informacja o dacie wolnego ogłaszana jest w formie oficjalnego zarządzenia lub obwieszczenia. Warto jednak zauważyć, że gdy pracodawca jednoznacznie ustali termin dnia wolnego, pracownicy nie mają prawa do zmiany tej daty.
Jednakże, w niektórych firmach pracodawcy oferują również możliwość wyboru przez pracowników dnia wolnego, który przypada w zamian za 3 maja, a pracownicy składają wówczas indywidualne wnioski o udzielenie takiego dnia wolnego.
Czasami może zdarzyć się, że dzień wyznaczony przez pracodawcę wypada w czasie gdy pracownik choruje lub ma zaplanowany urlop wypoczynkowy. Co wtedy?
- Pracodawca ma prawo ustalić dzień wolny z tytułu święta, które przypada w sobotę podczas urlopu pracownika. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku dzień wolny udzielony z powodu święta, które przypada na dzień wolny wynikający z przeciętnego pięciodniowego tygodnia pracy, nie może być traktowany jako urlop wypoczynkowy. Urlop wypoczynkowy przysługuje jedynie na dni, które są faktycznie dniami pracy pracownika. Upraszczając, urlop w tym dniu nie obowiązuje (pracownik go nie wykorzystuje).
- Jeśli pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim w dniu, który pracodawca uznał za wolny, nie ma podstaw do wyznaczenia kolejnego dnia wolnego w zamian za ten dzień.
Podsumowując, planowanie dni wolnych i urlopów należy do obowiązków pracodawcy. Powinien on odpowiednio zorganizować czas pracy, uwzględniając zarówno obowiązujące przepisy, jak i potrzeby swoich pracowników. Skuteczne zarządzanie harmonogramem pracy pozwala uniknąć problemów i zapewnia płynne oraz zgodne z przepisami funkcjonowanie firmy, co ma pozytywny wpływ na satysfakcję pracowników i wydajność organizacji.
artykuł przygotowała : Koordynator Kadr i Płac – Julia Szacherska